לקביעת ייעוץ עם רופא מומחה
לקביעת ייעוץ עם רופא מומחה

סובלים מבקע?

במרכזים הרפואיים
ד"ר לוינגר מדיקל
מטפלים בבקעים
ע״י המומחים המובילים בישראל

בקע מפשעתי או טבורי, המכונה גם קילה, פוגע באיכות החיים ובשגרה שלנו, מאחר שהוא עלול לגרום לחוסר נוחות ולכאב עז כאשר צוחקים, משתעלים, מתכופפים או מרימים משא כבד. החדשות הטובות הן שהטיפול בבעיה פשוט, בטוח ונפוץ מאוד וכרוך בהתאוששות קלה ומהירה. 

צוות המנתחים שלנו מתמחה בביצוע ניתוחי בקע בשיטות חדשניות, תוך שימוש בציוד הלייזר המתקדם בעולם, ללא צורך בהרדמה כללית וללא כאב במהלך הטיפול ובימים הבאים אחריו.

ניתוח לתיקון בקע (הרניה)

בקע (הידוע גם כהרניה, קילה או שבר) הוא בעיה נפוצה, הנגרמת כאשר חלק של אחד מאיברי הגוף הפנימיים (לרוב, המעי) עובר דרך השרירים או הרקמות המרכיבים את דופן הבטן, לרוב בעקבות חולשה מקומית בשריר. במרבית המקרים, מתפתחים בקעים באזור הבטן התחתונה והמפשעות ואינם גורמים לתסמינים או מלווים בתסמינים מועטים בלבד, על אף שניתן להבחין בנפיחות או בבליטה באזור קיר הבטן או המפשעה - בהתאם לסוג הבקע.

בדרך כלל, בקע, וניתן להחזרה אל חלל הבטן על ידי דחיפה של תוכן שק הבקע, בעמידה או בשכיבה. מנגד, שיעול, מאמץ או עמידה עלולים לגרום למעי לפרוץ החוצה, דרך הבקע ולבלוט אף יותר.

סוגי הבקעים

קיימים מספר סוגי בקעים, המחולקים בהתאם למדור החוץ-בטני אליו פרץ המעי, תוך התייחסות למאפיינים נוספים של הבקע:

 • בקע מפשעתי (Inguinal Hernia) - הבקע הנפוץ ביותר, בעיקר בקרב גברים. אצל גברים, הוא מתרחש כאשר חלק מהמעי או רקמת שומן נדחפים מחלל הבטן אל המפשעה, לחלקה הפנימי העליון של הירך. במקרה כזה, המעי או רקמת השומן עוברים דרך התעלה האינגווינאלית, המחברת בין חלל הבטן ובין שק האשכים ודרכה עובר צינור הזרע. אצל נשים, עוברת בתעלה אחת הרצועות המעגנות את הרחם למקומו. 
 • בקע פמורלי (Femoral Hernia) – בקע התרחש אשר חלק מהמעי נדחק אל המדור החיצוני של המפשעה, הצמוד לירך. בקעים פמורליים פחות נפוצים מאשר בקעים מפשעתיים, ונפוצים בעיקר בקרב בנשים.
 • בקע טבורי (Umbilical Hernia) – מתרחש כאשר רקמת שומן או חלק מהמעי נדחקים דרך הבטן, בסמוך לטבור, בשל חולשה של קיר הבטן. בקעים טבוריים נפוצים בקרב ילודים, ושיעורם עשוי להגיע לאחדלאחד מכל חמישה תינוקות. רובם המוחלט של הבקעים הללו נסגרים, באופן עצמאי, עד גיל חמש.
 • בקע היאטלי (Hiatal Hernia) - בקע בו חלק מהקיבה נדחקת כלפי מעלה, דרך הסרעפת, אל חלל בית החזה.
 • בקע צלקתי (Incisional Hernia) - מתרחש דרך צלקת של ניתוח קודם בטני קודם. עשוי להתפתח בכל מקום בבטן, בהתאם למיקום הצלקת, לגודלה ולמאפיינים הרפואיים הייחודיים למטופל.
 • בקע אפיגסטרי (Epigastric Hernia) – מתרחש כאשר רקמת שומן נדחקת דרך קיר הבטן, בין הטבור לעצם החזה (סטרנום).
 • בקע סרעפתי (Diaphragmatic Hernia) - מתפתח בעקבות חדירה של איברים מחלל הבטן אל חלל החזה, עקב החלשותו של שריר הסרעפת.
 • בקע שפיגליאני (Spigelian Hernia) – מתרחש כאשר חלק מהמעי נדחק דרך חלקו הצידי של שריר הבטן, מתחת לגובה הטבור.

75%-80% מהבקעים הינם מפשעתיים או פמורלים. שאר הסוגים מהווים אחוזים בודדים מכלל המקרים, כאשר הבולטים שבהם הם הבקעים הטבורים.

כיצד מתפתח בקע?

בקעים מפשעתיים או פמורליים מתפתחים, לרוב, עקב פגם או חולשה מקומית בשרירים העוטפים את איברי הבטן. פגם זה יכול להיות מולד או לנבוע מהזדקנות ומניוון של השרירים. פגמים אלו עשויים לבלוט, בעקבות עליית הלחץ התוך בטני, בעקבות מאמץ גופני, עודף משקל, הריון, מיימת, שיעול או עצירויות ממושכות, המובילות למאמץ רב בזמן יציאה. 

מבוגרים עשויים לפתח בקע טבורי, בעקבות לחץ באזור הבטן, עליה במשקל, שיעול כבד וכרוני. נשים עלולות לסבול מהופעת בקע גם לאחר לידה. הסיבה להתפתחות בקעים בסרעפת אינה מובנת במלואה, אך נהוג להניח שחולשה של הסרעפת עקב התבגרות ועליה בלחץ התוך בטני עלולות לגרום להופעתם.

מהם התסמינים של בקע?

התסמין המוכר ביותר הוא התפתחות של בליטה תת-עורית, שעשויה לכאוב בחלק ניכר מהמקרים. בדרך כלל, קל יותר לשים לב לבקע בזמן עמידה, שיעול או מאמץ של שרירי הבטן. הבליטה מופיעה בהתאם למיקום הבקע, ולכן תימצא, לרוב, באזור המפשעה או הבטן התחתונה. לעתים, מלווה הבליטה בתחושת משיכה, באזור המפשעה. 

לרוב, בקעים פנימיים, כמו בקע סרעפתי, אינם מלוויםבתסמינים חריפים, פרט לצרבת קלה. אבחנה של בקע ובחירה בטיפול המתאים ביותר צריכות להתבצע על ידי רופא או רופאה כירורגים המתמחים בתחום.

האם בקע הוא מצב חרום רפואי? ומתי יש לפנות לטיפול?

למרות שבמרבית המקרים בקעים אינם מלווים בתסמינים, חשוב לפנות לרופא או לרופאה, במידה שקיים חשד לקיומם. במידת הצורך, יפנו אותך לכירורג או לכירורגית מומחים או למרכז רפואי, לצורך הערכה נוספת ולטיפול ניתוחי, במידת הצורך.

לעתים, בקעים עלולים להתפתח לכדי מצב חירום רפואי (בקע כלוא), אשר מצריך פניה מידית למחלקה לרפואה דחופה וטיפול מהיר. בין התסמינים המאפיינים בקע כלוא:

 • כאב פתאומי חמור
 • תחושת חולי
 • קושי בהעברת צואה או גזים
 • שק הבקע נעשה נוקשה וחם למגע, או שאינו חוזר למקומו, בעת שינוי תנוחה או לחיצה

תסמינים אלו עלולים לאפיין מצב בו אספקת הדם למעי או לחלק ממנו נפגעת ונחסמת בעקבות לחץ של קיר הבטן על העורקים, או חסימה של המעי עצמו בתוך שק הבקע. מצבים אלו מהווים מצב חירום רפואי המצריך התערבות מהירה ככל הניתן. תיקון של הבקע במסגרת ניתוח אלקטיבי (כלומר, ניתוח שנקבע מראש, תוך הכנה מקדימה), עשוי להפחית את הסיכון למצב החירום הרפואי, ובכך למנוע צורך בניתוח חירום בהמשך. 

אבחנה של בקע

במרבית המקרים, אבחנה של בקע היא פשוטה ומהירה, וכוללת בדיקה גופנית כללית קצר, לאחריה יוכלו הרופאים לאבחן את סוג הבקע, מידת מסוכנתו והטיפול הטוב והבטוח ביותר עבורך. בחלק מהמקרים, יש צורך בביצוע הדמיה, כגון סריקת CT, על מנת להעריך את מיקום האיברים ומידת ההתפתחות של שק הבקע.

טיפול בבקע

במרבית המקרים, בקעים בקרב מבוגרים אינם משתפרים ללא ניתוח. כלומר, בניגוד למצבים רפואיים אחרים, בקעים אינם נוטים לחלוף מעצמם. במידה שלא מדובר במצב חירום, ההחלטה על ביצוע הניתוח תעשה בשיתוף עם רופא או רופאה מנתחת, המתמחים בכירורגיה כללית, בהתאם למצבכם הרפואי.

ישנם שני סוגים מרכזיים של ניתוחים לתיקון בקע:

 1. ניתוח פתוח - מבוצע דרך פתח המבוצע בשק הבקע. במהלך הניתוח, מוחזר שק הבקע אל חלל הבטן, והשרירים הפגועים נתפרים זה לזה. לעיתים, יש צורך בהנחה של רשת מיוחדת, המסייעת לחיזוק ולקיבוע השרירים באזור הבקע. ניתוח כזה יכול להתבצע תחת הרדמה מלאה או תחת הרדמה מקומית או אזורית, במהלכם תהיו ערים אך לא תחושו כאב.
 2. ניתוח לפרוסקופי - דומה לניתוח פתוח, אך מבוצע דרך פתחים זעירים, הרחוקים יותר משק הבקע עצמו. במהלך הניתוח, מוחדרים דרך הפתחים מצלמה וציוד זעיר-פולשני ייעודי, באמצעותו מוחזר שק הבקע לחלל הבטן ומקובע בעזרת רשת מתאימה. בניגוד לניתוח פתוח, ניתוח לפרוסקופי מתבצע תמיד בהרדמה מלאה. 

שני סוגי הניתוחים נפוצים מאוד ומבוצעים במשך שנים רבות. לכל אחת מהגישות יתרונות וחסרונות, עליהם מומלץ לדון עם הרופא או הרופאה המנתחים. ההתאוששות מניתוח בקע אינה מורכבת, ובמקרים רבים ניתן לבצעו במסגרת אמבולטורית (אשפוז יום), המאפשרת להשתחרר כבר ביום הניתוח וליהנות מהחלמה מלאה תוך שבועות ספורים.

שיעורי החזרת הבקע

מדדי ההצלחה העיקריים לניתוחים הם שיעורי החזרה של הבקע והצורך בניתוח חוזר. עם התקדמות הטכנולוגיה והניסיון המקצועי המצטבר ירד שיעור החזרה מכ-15%-30% לכ-1% בלבד ואף פחות מכך. עם זאת, במקרים מסוימים, ייתכנו שיעורי חזרה גבוהים יותר או סיבוכים, בהתאם לסוג הבקע והשיטה הניתוחית שנבחרה. הרופא או הרופאה המנתחים שלכם ישמחו להסביר לכם על כך לפני הניתוח.

ניתוחי תיקן בקע במרכזי ד״ר לוינגר מדיקל

הצלחה של ניתוח לתיקון בקע היא תוצאה של עבודת צוות בין מומחים בכירורגיה כללית, רופאים המתמחים בהרדמה וצוות סיעודי מנוסה. במרכזי ד״ר לוינגר מדיקל פועלים צוותים מנצחים כאלה, בסביבה טכנולוגית וארגונית מתקדמת. 

המרכזים מקיימים הסכמים עם קופות החולים, הביטוחים המשלימים והביטוחים הפרטיים. באופן הזה, תוכלו לקבל החזר מלא או חלקי עבור הטיפולים, בהתאם לפוליסה או לכיסוי שלכם.

 

הרופאים שלנו המתמחים בבקעים

שם רופא
מרכזים שעובדים בהם
התמחויות
ד״ר סרגיי דומצי'יק
שבע עיניים
כירורגיה כללית, פרוקטולוגיה
פרופ' שלמה ללצ'וק
עתידים מדיקל סנטר
כירורגיה כללית, פרוקטולוגיה

המרכזים בהם מתבצע בקעים

'ד"ר לוינגר מדיקל' מקבוצת דנאל הינה קבוצה של ארבעה מרכזים רפואיים בפריסה ארצית, המתמחה במגוון ניתוחים כירורגיים.
המרכזים הרפואיים מציעים רפואה ממוקדת מטופל, שמציבה אותך במרכז. אנחנו מונעים על ידי מחויבות עמוקה לבריאותך ולחוויית הטיפול שלך. כל ההליכים והמתקנים במרכזים תוכננו כדי להבטיח נוחות מרבית והתאמה לצרכיך, תוך הקשבה ותמיכה רגשית, זמינות גבוהה של תורים, דיאלוג חיובי ומענה מהיר לכל בקשה.