לקביעת ייעוץ עם רופא מומחה
לקביעת ייעוץ עם רופא מומחה

שיטה יעילה, בטוחה ואסטטית להסרת נגעי עור

ניתוח מוז (MOHS)
במרכזים הרפואייים
ד"ר לוינגר מדיקל

מהי שיטת מוז?

על פי הערכות, 1 מכל 100 בני אדם סובל מגידול עור סרטני, מדי שנה. הטיפול היעיל ביותר בגידולים ממאירים מהסוג הזה הוא הסרה מוקדמת שלהם, בעודם מקומיים. אפיק הטיפול המוביל בעולם, כיום, הוא ניתוח בשיטת מוז. 

במהלך עשרות השנים האחרונות, רשמו הניתוחים בשיטת מוז 96-99 אחוזי הצלחה, תוך שמירה מרבית על הרקמה הבריאה סביב הגידול. הניתוחים, אשר מתבצעים באמצעות מיקרוסקופ, אף מאפשרים החלמה טובה יותר של העור ומציגים תוצאות אסתטיות עדיפות בהשוואה לניתוחים אחרים.

למי מתאים ניתוח בשיטת מוז?

לרוב, נהוג להיעזר בשיטה על מנת לטפל בשני סוגי סרטן העור הנפוצים ביותר: סרטן של תאי הבסיס ((BCC וסרטן של התאים הקשקשיים (SCC). במקרים מסוימים, לאחר היוועצות ברופא מומחה, נעשה שימוש בשיטה גם לצורך טפול בגידולים מסוגים אחרים.

מאחר שהניתוח מאפשר דיוק רב יותר, בהשוואה לניתוחים אחרים, נעזרים בו במקרים בהם הגידול אגרסיבי והסיכון להתקדמותו או לחזרתו גבוה יותר. ניתן לחלק את הגורמים שעשויים להוביל לבחירה בשיטה לשלוש קבוצות: מאפיינים של הגידול עצמו, מאפיינים של האזור בו מופיע הגידול ומאפיינים של המטופל.

בין היתר, נהוג להשתמש בשיטה במקרים הבאים:

  • כאשר הגידול מופיע באזורים בהם יש חשיבות מיוחדת לשמירה על הרקמה הבריאה סביב הגידול, כגון הפנים, כפות הידיים והרגליים או אברי המין.
  • כאשר מערכת החיסון של המטופל מוחלשת (למשל, עקב טיפול תרופתי).
  • כאשר הגידול מופיע כחלק מתסמונת גנטית.

מחקרים מצאו שניתוח בשיטת מוז ישים, בטוח ויעיל גם בקרב אנשים בגילאי 85 ומעלה. 

כיצד מתבצע ניתוח בשיטת מוז?

הניתוח מתבצע בחדר ניתוח מיוחד, בערות מלאה, באמצעות הרדמה מקומית של העור וללא צורך באשפוז. את הניתוח מבצעים רופאים המתמחים בכירורגיה פלסטית, עם הכשרה ייחודית נוספת בשיטת מוז.

המנתחים מסירים שכבה שטחית וצרה של עור סביב הגידול הממאיר. לאחר מכן, מכינים את הדגימה לבחינה מהירה תחת מיקרוסקופ, כך שניתן יהיה להעריך, בזמן אמת, אם הגידול הוסר בשלמותו. אם מתברר שהניתוח הצליח, מתקן המנתח את האזור המנותח, כדי להבטיח שתיוותר צלקת קטנה ככל שאפשר. במידה שלא, מבוצעת הסרה נוספת וכן הלאה. 

מה ההבדל בין ניתוח רגיל לניתוח בשיטת מוז?

במהלך עשרות השנים בהן עשה שימוש בשיטת מוז, התקיימו מחקרים רבים שהוכיחו את יתרונותיה המרכזיים:

הוצאת הגידול בשלמותו - בחינת הרקמה שהוסרה בזמן-אמת מאפשרת לבצע חזרה על הפעולה עד להוצאתו. כאשר הנגע מוסר בשלמותו, הסיכון לחזרה נמוך יותר.
פגיעה מזערית ברקמה הבריאה - השימוש בשיטה משמר טוב יותר את הרקמה סביב הנגע. לכן, נהוג להמליץ על שימוש בה באזורים רגישים, מבחינה אסטטית, כגון העין והאף.
תיקון מידי של הפגם בעור – לרוב, ניתן לבצע שחזור רפואי ואסתטי של העור, מיד לאחר הוצאת הנגע, כדי שיחלים באופן מיטבי.

חשוב לציין שלא כל רופא עור או מנתח פלסטי יכולים לבצע ניתוחים בשיטת מוז. לשם כך, יש צורך בהכשרה מיוחדת של הרופאים המנתחים ושל צוות הסיעוד.

האם ניתוח בשיטת מוז בטוח?

ניתוחי מוז בטוחים ובעלי סיכון נמוך לסיבוכים בזמן הניתוח ולאחריו. מחקרים מראים ששיעורי הסיבוכים בניתוחי מוז נעים בין 3%-1.6% בלבד - ובטיפולים מסוימים, פוחת הסיכוי ל-1%. בין הסיבוכים הנדירים, ניתן למצוא דימום, זיהום או פגיעה בשיקום העור לאחר הניתוח. הרופאים שלנו ישמחו להסביר לכם על התהליך ועל הסיכונים, בהתאם למצבכם הרפואי הייחודי.

איך מתכוננים לניתוח?

כדי לוודא שניתוח מוז אכן מתאים למצבכם הרפואי, תוזמנו לפגישה עם רופא או רופאה מומחים, בעלי הכשרה ייחודית בשיטה. הם יסקרו את התיק הרפואי שלכם, לרבות האבחנה של הנגע העורי והצורך בטיפול משלים לפני הניתוח או לאחריו. לאחר מכן, יבצעו בדיקה גופנית של הנגע העורי והעור סביבו. בתום תהליך הבדיקה, ידונו איתכם הרופא או הרופאה בסיכויים ובסיכונים שכרוכים בביצוע הניתוח, בהשוואה לטיפולים אחרים.

לרוב, לא נדרש טיפול תרופתי מיוחד לפני או אחרי הניתוח, אך ייתכן שהרופאים המטפלים ימליצו על נטילת אנטיביוטיקה או על החלפת חלק מהתרופות הקבועות שלכם.

הרופאים שלנו המתמחים בהסרת נגעים בשיטת מוז (MOHS) 

שם רופא
מרכזים שעובדים בהם
התמחויות
ד"ר ירון שוהם
עתידים מדיקל סנטר, שבע עיניים
כירורגיה פלסטית
ד"ר דוד מנדס
עתידים מדיקל סנטר
כירורגיה פלסטית
ד"ר ביאנקה רוזנברג הגן
עתידים מדיקל סנטר
כירורגיה פלסטית

המרכזים בהם מתבצע הסרת נגעים בשיטת מוז (MOHS) 

'ד"ר לוינגר מדיקל' מקבוצת דנאל הינה קבוצה של ארבעה מרכזים רפואיים בפריסה ארצית, המתמחה במגוון ניתוחים כירורגיים.
המרכזים הרפואיים מציעים רפואה ממוקדת מטופל, שמציבה אותך במרכז. אנחנו מונעים על ידי מחויבות עמוקה לבריאותך ולחוויית הטיפול שלך. כל ההליכים והמתקנים במרכזים תוכננו כדי להבטיח נוחות מרבית והתאמה לצרכיך, תוך הקשבה ותמיכה רגשית, זמינות גבוהה של תורים, דיאלוג חיובי ומענה מהיר לכל בקשה.