לקביעת ייעוץ עם רופא מומחה
לקביעת ייעוץ עם רופא מומחה

סובלים מפיסורה?

במרכזים הרפואיים ד"ר לוינגר מדיקל
מטפלים בפיסורה
ע״י המומחים המובילים בישראל

אם אתם סובלים מכאב או מדימום במהלך ביקור בחדר השירותים, יתכן שיש לכם פיסורה – חתך או סדק בפי הטבעת. בעוד שהיא אינה מסכנת חיים, פיסורה עלולה להסב כאב רב ולהוביל לעצירות, כאמצעי להימנעות ממנו. 

אם טיפול במשחות ושינוי הרגלי תזונה לא פותרים את הבעיה, אנחנו מציעים מספר טיפולים פשוטים ויעילים מאוד, הזוכים לאחוזי הצלחה גבוהים מאוד. בין היתר, ניתן להזריק בוטוקס לשריר הסוגר הפנימי או לבצע ניתוח להסרת הפיסורה.

מהי פיסורה?

פיסורה אנאלית (Anal Fissure) היא קרע, סדק או כיב קטן וחשוף, שמתפתח בגבול שבין הרירית של פי הטבעת, הפתח דרכו אנחנו מתרוקנים, לבין העור שמקיף אותה. חשוב לדעת שמדובר בבעיה נפוצה מאד, המשפיעה על נשים וגברים בכל הגילאים, ובפרט על צעירים ובריאים.

במרבית המקרים, גורמת פיסורה לכאב חד ובולט, בזמן יציאה, אליו עשויות להתלוות תחושות שריפה וכאב, שיכולות להימשך עד מספר שעות. הפיסורה יכולה גם לגרום לדימום מפי הטבעת, בזמן יציאה. רבים מהסובלים מפיסורה מבחינים בכמות קטנה של דם אדום ובוהק בצואה או על גבי נייר הטואלט.

לרוב, פיסורות בפי הטבעת לא מובילות להתפתחות של פגיעות חמורות יותר, והן מחלימות אחרי טיפול מתאים, הנמשך מספר ימים או שבועות. עם זאת, פיסורה עשויה שלא להחלים במשך מספר חודשים ולדרוש טיפול רפואי.

מה גורם לפיסורה?

לרוב, נגרמת פיסורה עקב פציעה או טראומה באזור פי הטבעת, שעשויות להתפתח עקב מספר גורמים, כגון לידה, יציאה גדולה, עצירות משמעותית וקושי בהעברת צואה או שלשולים מרובים. 

פיסורות יכולות להתפתח גם בעקבות בדיקות רקטליות, קיום יחסי מין אנאליים, או בעקבות החדרה של גופים זרים. בחלק מהמקרים, פיסורה אנאלית יכולה להצביע על קיומה של מחלת קרוהן.

מהם התסמינים האופייניים לפיסורה וכיצד היא מאובחנת?

בדרך כלל, האבחנה של פיסורה אינה מורכבת וניתנת לביצוע באמצעות בדיקה פשוטה. כאמור, בין התסמינים של פיסורה בולט הכאב בזמן יציאה, שלעתים נמשך גם שעות אחר כך. במקרים רבים קיימת עצירות, מתוך ניסיון להימנע מהכאב הכרוך ביציאה.

במקרים רבים, פיסורה עשויה לגרום לתחושת שריפה וגירוד בפי הטבעת, לצד תסמינים המתאימים לדלקת בדרכי השתן כגון, תכיפות במתן שתן, אי-נוחות וקושי במתן שתן. דם טרי בזמן יציאה או על הנייר לאחר ניגוב אופייניים לפיסורה, אך יכולים להיגרם גם כתוצאה מגורמים אחרים.

אם אתם סובלים מתסמינים אלו, אנא פנו לייעוץ רפואי מוסמך. 

הטיפול בפיסורה

פיסורה אנאליות עשויה להחלים תוך מספר שבועות, באמצעות ריכוך הצואה. על מנת לרכך את הצואה, עשויים הרופא או הרופאה שלכם להמליץ על תוספת של סיבים ונוזלים לתזונה. בנוסף, השרייה של פי הטבעת במים חמים באמצעות אמבטיות ישיבה, למשך 10-20 דקות, מספר פעמים ביום, עשויה להקל על הלחץ בפי הטבעת ולקדם את ריפוי הפיסורה.

בנוסף, ניתן לנסות טיפול תרופתי, המיועד להקלה על הכאב ולקידום הריפוי:

  • משחת ניטרוגליצרין מקומית – מסייעת להגביר את זרימת הדם לאזור הפצע, וכך משפרת את ריפויו תוך הפחתת הלחץ מפי הטבעת. זהו טיפול נפוץ ומקובל.
  • משחות מאלחשות מקומיות – עשויות לסייע בהקלה על התסמינים, במידה שהכאב חמור.
  • הזרקת בוטוקס לפי הטבעת - יכולה לשתק את פי הטבעת ולגרום להפחתת המתח.

בחלק מהמקרים, במידה שהתסמינים אינם משתפרים לאחר שימוש במשחות וטיפול מקומי, ניתן לטפל בבעיה באמצעות תרופות להורדת לחץ דם, העשויות להקל על הלחץ בפי הטבעת.  

מתי פונים לניתוח פיסורה?

במרבית המקרים, ניתן להתחיל את הטיפול בפיסורה כבר אצל רופאי המשפחה, תוך מעקב אחר השיפור בתסמינים במשך מספר שבועות, עד לריפוי. במידה שההחלמה אינה מלאה, לאחר 8-12 שבועות מתחילת הטיפול, הפיסורה מוגדרת כפיסורה כרונית והרופא או הרופאה יכולים להמליץ על פנייה לרופא או רופאה מומחים בטיפול ברקטום ובפי הטבעת. במקרים אלו, טיפול באמצעות ניתוח יכול לספק הקלה גדולה.

ניתוח לטיפול בפיסורה מוצע, לרוב, לאחר שטיפול שמרני או תרופתי לא הוביל להטבה במצב. זהו טיפול יעיל ביותר, עם אחוזי הצלחה הגבוהים מ-90 אחוזים, לרבות תוצאות טובות בטווח הארוך. עם זאת, ניתוחים אלו אינם חפים מסיכונים ומסיבוכים אפשריים. 

 

סוגי הניתוחים לטיפול בפיסורה

הניתוח העיקרי לטיפול בפיסורה בפי הטבעת הוא חיתוך צידי של שריר הסוגר הפנימי בפי הטבעת (LateralInternal Sphincterotomy), אשר מפחית את המתח בו. ניתוח זה מאפשר לפצע בפי הטבעת להחלים ומפחית את הסיכויים להתפתחות פיסורות נוספות. 

זהו ניתוח קצר, בעל שיעורי הצלחה גבוהים מ-95%, אשר ניתן לביצוע בהרדמה מלאה וללא כאב. לרוב, אין צורך באשפוז לאחר הניתוח וניתן לשוב הביתה כבר באותו היום. רוב המטופלים מחלימים מהניתוח באופן מלא תוך שבועיים עד 4 שבועות. עם זאת, 1 מכל 20 מטופלים שיעברו את הניתוח יסבול מפגיעה קלה וחולפת בשליטה בסוגרים (בריחת צואה) עקב פגיעה בשריר הסוגר.

לעיתים, ניתן לבצע את הניתוח דרך הגב בהרדמה, כך שתהיו ערים או מטושטשים, אך לא תחושו בכאב. 

בחלק מהמקרים, יש צורך בביצוע ניתוח גדול יותר כגון, כריתת פיסורה (Fissurectomy), במקום או בנוסף לחיתוך צידי של הסוגר. כריתת פיסורה מתאימה למקרים בהם קיימת דלקת כרונית באזור פי הטבעת. לאחר הכריתה, מתבצע חיבור של הרקמות הבריאות סביבה, אשר עשויות להחלים בצורה טובה יותר. 

במקרים מורכבים, נעשה שימוש גם במתלה אנאלי (Anal Flap). במסגרת ההליך, מבוצעת העברה של רקמה בריאה מאזור אחר, לצורך כיסוי אזור הפיסורה, על מנת לתקן ולשפר את זרימת הדם אליו.

מה קורה אחרי הניתוח? ומה הסיכוי שהפיסורה תחזור?

מרבית המטופלים יכולים לחזור לעבודה ולפעילות יומיומית, תוך ימים ספורים מתום הניתוח. החלמה מלאה אורכת, לרוב, בין שישה לעשרה שבועות. 

גם לאחר טיפול מקומי ושיפור בתסמינים, חשוב להקפיד על תזונה עתירת סיבים ונוזלים, המקלה על היציאות ומונעת את הישנות הפיסורה. המשך עצירות או שלשולים, במידה משמעותית, עלולים לעכב את משך החלמת הפיסורה והפצע הניתוחי.

הישנות של פיסורה הינה נפוצה למדי, במיוחד כאשר ההחלמה אינה מלאה. מצבים רפואיים נוספים, כמו מחלת מעי דלקתית, זיהום או גידול בפי הטבעת, עלולים לגרום להופעת תסמינים דומים לאלה של פיסורה אנאלית, אך אלה לא יחלימו בעקבות הטיפולים שציינו. לכן, חשוב לבצע מעקב רפואי מסודר אחר מצבכם הרפואי.

כיצד נמנע פיסורה?

על אף היותה נפוצה למדי, ניתן למנוע פיסורה, במקרים רבים. בקרב ילדים קטנים, ניתן למנוע את התפתחותן באמצעות הקפדה על החלפה תדירה של חתולים, תוך הקפדה על טיפול מהיר במקרים של עצירות.

בקרב מבוגרים, ניתן למנוע התפתחות פיסורות באמצעות מספר אמצעים פשוטים - שמירה על אזור פי הטבעת נקי ויבש והקפדה על ניקוי וניגוב שלו באמצעות נייר טואלט רך ואף לח. חשוב להימנע משימוש בניירות מחוספסים או מבושמים ומגירוי יתר של הרקטום, בפרט במידה שכבר התפתחה פיסורה באזור.

בכל מקרה של כאבים או דימום מפי הטבעת, חשוב לפנות לטיפול רפואי בהקדם, על מנת למנוע סבל מיותר ולהגביר את סיכויי הריפוי של פצעים בפי הטבעת. 

ניתוח פיסורה במרכזי ד״ר לוינגר מדיקל 

ניתוחי פיסורה מאפשרים תחושת הקלה גדולה ושיפור משמעותי באיכות החיים, עבור הסובלים מפיסורה אנאלית, הנפוצה מאוד גם בקרב אנשים בריאים. המנתחים והמנתחות המומחים במרכזים שלנו מבצעים ניתוחי פיסורה בחדרי ניתוח מתקדמים, תוך הסתייעות בצוותי הרדמה וסיעוד מנצחים. לאחר הניתוח הקצר, תוכלו לשוב הביתה, כבר באותו היום, לחיים נוחים יותר וכואבים פחות. 

לנוחותכם, אנו מקיימים הסכמים עם כל קופות החולים, הביטוחים המשלימים והביטוחים הפרטיים.

 

הרופאים שלנו המתמחים בפיסורה

שם רופא
מרכזים שעובדים בהם
התמחויות
פרופ' שלמה ללצ'וק
עתידים מדיקל סנטר
כירורגיה כללית, פרוקטולוגיה
ד״ר סרגיי דומצי'יק
שבע עיניים
כירורגיה כללית, פרוקטולוגיה

המרכזים בהם מתבצע פיסורה

'ד"ר לוינגר מדיקל' מקבוצת דנאל הינה קבוצה של ארבעה מרכזים רפואיים בפריסה ארצית, המתמחה במגוון ניתוחים כירורגיים.
המרכזים הרפואיים מציעים רפואה ממוקדת מטופל, שמציבה אותך במרכז. אנחנו מונעים על ידי מחויבות עמוקה לבריאותך ולחוויית הטיפול שלך. כל ההליכים והמתקנים במרכזים תוכננו כדי להבטיח נוחות מרבית והתאמה לצרכיך, תוך הקשבה ותמיכה רגשית, זמינות גבוהה של תורים, דיאלוג חיובי ומענה מהיר לכל בקשה.