לקביעת ייעוץ עם רופא מומחה
לקביעת ייעוץ עם רופא מומחה

מרגישים ירידה בחדות ואיכות הראייה?

ניתוח קטרקט בלייזר
במרכזים הרפואיים
ד"ר לוינגר מדיקל

רובנו נחלה במהלך החיים שלנו בקטרקט (בעברית: 'ירוד'). המחלה הנפוצה נגרמת על ידי עכירות הולכת וגוברת של העדשה, אחד המרכיבים החשובים בעין. העכירות הולכת ומתגברת, מקשה על האור להיכנס לעין, ואף יכולה להביא להתעוורות מוחלטת אם אינה מטופלת בזמן.

החדשות הטובות הן שלעולם הרפואה יש טיפול בטוח ויעיל למחלה הנפוצה: ניתוח קצר להוצאת העדשה העכורה והשתלת עדשה מלאכותית במקומה.

כיצד נוצר קטרקט?

כדי להבין כיצד קטרקט נוצר צריך להכיר קודם את העדשה- גוף עגלגל בתוך העין שמסוגל להתכווץ ולהתרחב כדי למקד את התמונה שאנחנו רואים. באופן תקין, העדשה אמורה להיות צלולה ולאפשר מעבר של אור לחלק האחורי של העין. עם זאת, בקטרקט נוצרת עכירות של העדשה, כך שהאור נחסם, לא מתקדם לתוך העין, והראייה נפגעת.

ניתוח קטרקט - למי זה מתאים?

מנתח/ת עיניים יוכלו לקבוע אם ניתוח לתיקון קטרקט בלייזר או בגישה אחרת יכולים להתאים לך. ככלל, הטיפול יכול להתאים למטופלים בכל גיל הסובלים מקטרקט עקב מגוון רחב של סיבות, לרבות גיל מבוגר, חבלה לעין, חשיפה לרעלים וטיפול תרופתי.

בנוסף, מומחה/ית העיניים יוכלו לקבוע אם תוכלו להפיק תועלת מביצוע טיפולים נוספים במסגרת הטיפול והאם אתם מתאימים להשתלה של עדשת 'פרימיום'- שיוכלו להקטין את התלות במשקפיים לאחר הניתוח.

מה גורם לקטרקט?

הגורם המוביל לקטרקט הוא גיל מבוגר. למעשה, החל מגיל 50 חל גידול עקבי בסיכון ללקות במחלה, ומעל גיל 75 רוב האוכלוסייה כבר תלקה בו. גורמים אחרים לקטרקט כוללים פציעה, טיפול תרופתי, חשיפה לרעלים, מחלות אחרות של העין, תורשה ואף מחלות במערכות אחרות של הגוף. כך, נמצא שסוכרת ותת-פעילות של בלוטת התריס מעלים את הסיכון לקטרקט.

חשוב לזכור שלמרות שקטרקט היא מחלה שקשורה בעיקר לגיל מבוגר, היא יכולה להופיע בכל גיל, ואפילו בתינוקות ובילדים.

תסמינים של קטרקט והשפעה על איכות החיים

לרוב, קטרקט היא מחלה שמתפתחת באופן איטי והדרגתי לאורך שנים ופוגעת בשתי העיניים במקביל. תסמין עיקרי של המחלה הוא ירידה בחדות הראייה: ייתכן שתרגישו קושי לקרוא אותיות בספר, להשתמש במחשב, בפלאפון ולצפות בטלוויזיה. בנוסף, ייתכן שיחול שינוי במספר המשקפיים ותחושו ירידה ביכולת להבדיל בין צבעים. ירידה בראייה כתוצאה מקטרקט עלולה להיות מסוכנת ולפגוע במסוגלות הנהיגה, בעיקר בנהיגת לילה, אז ייתכן טשטוש וסנוור מוגבר.

בנוסף, הפגיעה בראייה עשויה להגביר את הסיכון לנפילות בבית וברחוב- שבגיל המבוגר יכולות להיות מסוכנות במיוחד. מחקרים רבים אף מצאו קשר בין קטרקט לבין סיכון מוגבר לדיכאון.

כיצד מתבצע ניתוח קטרקט?

מכיוון שקטרקט הוא מצב של עכירות בעדשה, בדיקה פשוטה של רופא עיניים תוכל לבדוק את העכירות ולקבוע את האבחנה. במסגרת בדיקה זו יבדקו גם תכונות אחרות של העין כך שניתן יהיה לאתר סיבות אחרות שיכולות להסביר את התסמינים או להצריך טיפול, בנוסף לקטרקט.

טיפול קטרקט - ניתוח נפוץ, יעיל ובטוח

ניתוח לטיפול בקטרקט הוא אחד הניתוחים הנפוצים בעולם וייתכן שאף הנפוץ ביותר בעולם המערבי- עם מיליוני ניתוחים מדי שנה. הניתוח אורך כחצי שעה, ולרוב אינו דורש הרדמה כללית ואינו מצריך אשפוז, כך שניתן לחזור הביתה כבר לאחר הפעולה. במסגרת הפעולה מרדימים את העין באופן מקומי באמצעות טיפות, מבצעים בה חתך זעיר ודרכו שואבים את העדשה העכורה. במקום העדשה העכורה משתילים עדשה מלאכותית שתישאר בעין לצמיתות ותוכל לסייע לשיפור הראייה.

על אף שהניתוח מתבצע בהכרה ובערות מלאה, בחדרי הניתוח של 'ד"ר לוינגר מדיקל' נמצא כל העת גם רופא מומחה בהרדמה, בנוסף למנתח העיניים, על מנת לנטר את מצב המטופל לאורך כל הניתוח. הניתוח, שמתבצע כבר עשרות רבות של שנים באמצעות מיקרוסקופים משוכללים, נחשב לאחד הניתוחים היעילים והבטוחים ברפואה, כאשר 90% ומעלה מהמטופלים מדווחים על שיפור משמעותי בראייה. החזרה לשגרה מהירה כאמור: ניתן לחזור הביתה כבר ביום

הפעולה. בהתאם להנחיות הרופא/ה ניתן לחזור לשגרה כבר תוך מספר ימים.

מה זה ניתוח קטרקט בלייזר?

בעוד שבמרכזים רפואיים רבים בארץ ובעולם עדיין עושים שימוש בסכין על מנת לבצע את הפתח שדרכו תוסר העדשה העכורה, בשנים האחרונות נכנסו לשימוש בעולם מכשירי לייזר מיוחדים שמבצעים חתך זה בסיוע מחשב מתקדם, אותו מפעילים הרופאים.

ד"ר לוינגר מדיקל היו המרכזים הרפואיים הראשונים שהשתמשו בשיטת הלייזר

מחקרים מצאו יתרונות אפשריים רבים של ניתוח קטרקט בלייזר, לעומת חתך ידני:

  • דיוק מוגבר במיקום העדשה המלאכותית שמושתלת בעין במקום העדשה העכורה. ליתרון זה יש חשיבות מיוחדת בעדשות מלאכותיות מתקדמות ('עדשות פרימיום'), שמסייעות לתקן את הראיה ולהפחית את הצורך במשקפיים לאחר הניתוח. נסקור עדשות מתקדמות אלה בהמשך.
  • דרגת בטיחות גבוהה ביותר לניתוח קטרקט.
  • פירוק העדשה העכורה בקלות, תוך הפחתה משמעותית בפגיעה בתאי האנדותל שבקרנית בעקבות הורדת אנרגיית אולטראסאונד ולכן גם מומלץ למטופלים עם ספירת אנדותל נמוכה. כך גם קטן הסיכון להתפתחות בצקת בקרנית לאחר הניתוח.
  • פחות סיבוכים במקרים של ניתוחי קטרקט מורכבים בשל השלבים המבוצעים בלייזר כמו למשל קטרקט בשל או ריצוד .בעיניים (ניסטגמוס)
  • ביצוע ניתוח משולב: ניתוח קטרקט, הסרת משקפיים ותיקון 'צילינידר' (אסטיגמציה) בניתוח אחד.
  • הורדת הסיכון לפגיעה בעין, לבצקת בקרנית לאחר הניתוח ולתהליכים דלקתיים ולכן גם ההחלמה מהירה יותר.
  • קיצור משך הזמן הדרוש לשיפור הראייה לאחר הניתוח.
  • יש לציין כי רופאים מנוסים בשיטה זו, מקצרים את משך הטיפול. ב'ד"ר לוינגר מדיקל' מנתחים נבחרת של רופאים בכירים ומנוסים בהליך זה.

עדשות חד מוקדיות

עדשה מלאכותית בעלת מוקד אחד אשר מתקנת את הראייה למרחק או לקרוב. כאשר מכוונים את המטופל לראייה ברורה למרחק, יתכן שלאחר הניתוח הוא יזדקק למשקפי קריאה. אחד הפתרונות שננקטו כדי להתגבר על התלות במשקפיים הוא לכוון את העין הדומיננטית לראייה ברורה למרחק ואת העין השנייה להשאיר קצרת רואי, כדי לאפשר ראייה לקרוב. אולם לא כל המטופלים מצליחים להסתגל לפער בין העיניים וראיית העומק נפגעת.

עדשות פרימיום - עדשות מתקדמות שמושתלות בתוך העין במסגרת הניתוח

במסגרת ניתוח קטרקט מסירים את העדשה העכורה מהעין. במקומה ניתן להשתיל עדשות 'פשוטות' שקרויות גם 'עדשות חד מוקדיות'. לאחר השתלת עדשות אלה יתכןצורך במשקפיי ראייה ותיתכן פגיעה בראיית העומק. כמענה לאתגר זה השתכללו בשנים האחרונות עדשות מתקדמות שנקראות גם 'עדשות פרימיום'. עדשות אלה יכולות לשחזר בצורה טובה יותר את התפקוד התקין של העדשה ולהפחית את הצורך במשקפי ראייה לאחר הניתוח.

בדומה לעדשות המסורתיות, גם עדשות אלה מושתלות בעין כבר במהלך הניתוח לצמיתות, כך שאין צורך להחליף או לתחזק אותן. ניתוח קטרקט בלייזר, כפי שמתבצע ברשת 'ד"ר לוינגר מדיקל', יכול לשפר את דיוק ההנחה של עדשות מתקדמות אלה במהלך הניתוח. עדשות מולטיפוקאליות

הן דוגמה לעדשות פרימיום פופולאריות שמאפשרות ראייה טובה לטווח קצר ולטווח רחוק לאחר הניתוח ואף לייתר לחלוטין את הצורך במשקפיים לאחר הניתוח.

עדשות פרימיום מסוג אחר, עדשות טוריות יכולות להיות מועילות במיוחד עבור מי שלוקים באסטיגמציה ('צילינדר')

הרופאים שלנו המתמחים בקטרקט/קטרקט בלייזר

שם רופא
מרכזים שעובדים בהם
התמחויות
פרופ' טובה ליפשיץ
שבע עיניים
עיניים
פרופ' אור קייזרמן
עתידים מדיקל סנטר
עיניים
ד"ר ירון לנג
מעיין
עיניים
ד"ר דוד ישראלי
מעיין
עיניים
ד"ר תמר פדות קלויזמן
מעיין
עיניים
ד"ר אריה פרנקל
מעיין
עיניים
ד"ר נורית מטלון
מעיין
עיניים
ד"ר מעוז דוד עמירן
מעיין
עיניים
ד"ר אברהם כהן
מעיין
עיניים
ד"ר רנין שחאדה
מעיין
עיניים
ד"ר ענאן עבאסי
מעיין
עיניים
ד"ר פאדל מרזוק
מעיין
עיניים
ד"ר מודי נפתלי
מעיין
עיניים
ד"ר עמנואל שוולב
עתידים מדיקל סנטר
עיניים
ד"ר עמי הירש
עתידים מדיקל סנטר
עיניים
ד"ר אמיר בוקלמן
עתידים מדיקל סנטר
עיניים
ד"ר נדב בלפר
שבע עיניים
עיניים
ד"ר אלונה פטרוב
שבע עיניים
עיניים
ד"ר בוריס קנייזר
שבע עיניים
עיניים
ד"ר אמג'ד ביידוסי
שבע עיניים
עיניים
ד"ר הלל גרייפנר
עיניים ד״ר לוינגר, שבע עיניים
עיניים
ד"ר אהרון גרינבאום
עתידים מדיקל סנטר
עיניים
ד"ר יוסף יציב
עתידים מדיקל סנטר
עיניים
ד"ר אורי מלר
עיניים ד״ר לוינגר, עתידים מדיקל סנטר
עיניים
ד"ר ירון פינקלמן
עתידים מדיקל סנטר
עיניים
ד"ר שמואל לוינגר
עיניים ד״ר לוינגר, עתידים מדיקל סנטר
עיניים
פרופ' אירית ברקת
עתידים מדיקל סנטר
עיניים
ד"ר אודרי קפלן מסאס
עתידים מדיקל סנטר
עיניים
ד"ר עאהד אמטיראת
שבע עיניים
עיניים

המרכזים בהם מתבצע קטרקט/קטרקט בלייזר

'ד"ר לוינגר מדיקל' מקבוצת דנאל הינה קבוצה של ארבעה מרכזים רפואיים בפריסה ארצית, המתמחה במגוון ניתוחים כירורגיים.
המרכזים הרפואיים מציעים רפואה ממוקדת מטופל, שמציבה אותך במרכז. אנחנו מונעים על ידי מחויבות עמוקה לבריאותך ולחוויית הטיפול שלך. כל ההליכים והמתקנים במרכזים תוכננו כדי להבטיח נוחות מרבית והתאמה לצרכיך, תוך הקשבה ותמיכה רגשית, זמינות גבוהה של תורים, דיאלוג חיובי ומענה מהיר לכל בקשה.